Nauczyciel na huśtawce - jak zachować równowagę wśród sprzeczności

Uwaga! Zagadka: co łączy nauczyciela na huśtawce, renifera na dachu i medytującego lamę? Odpowiedź brzmi - konferencja z okazji Dnia Edukacji Narodowej w LO im. Małachowskiego w Płocku...

Czytaj więcej...


Uwaga! Zagadka: co łączy nauczyciela na huśtawce, renifera na dachu i medytującego lamę? Odpowiedź brzmi - konferencja z okazji Dnia Edukacji Narodowej w LO im. Małachowskiego w Płocku, podczas której uczestnicy mogli poznać m.in. kreatywne sposoby nauczania i uczenia się oraz przekonać się, że warto przyglądać się naszym myślom...

W konferencji "Nauczyciel na huśtawce Uczyć (się) skutecznie i szybko – kreatywnie i bez stresu" zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz LO. im. Marsz. St. Małachowskiego wzięło udział blisko 180 nauczycieli z płockich szkół oraz uczestników projektu Włącz myślenie. Patronat honorowy nad konferencją objął Andrzej Nowakowski, Prezydent Miasta Płocka.

Skąd tytuł konferencji? "Nauczyciel funkcjonuje wśród wielu sprzecznych okoliczności, wyzwań i oczekiwań" - tłumaczył we wstępie Jarosław Zaroń, dyrektor MSCDN. "Z jednej strony postuluje się, byśmy rozwijali twórcze myślenie, ale z drugiej uczniowie chcą zdać testy egzaminacyjne, które w ogóle nie sprawdzają tych umiejętności. Kolejne wyzwania: indywidualizacja, a z drugiej strony standaryzacja, tzn. cały czas słyszymy, że powinniśmy spersonalizować uczenie, a z drugiej strony mamy podstawę programową, która ujednolica nasze działania. Dalej, wymaga sie od nas budowania dobrych relacji. Prof. Huther pisał, że uczy się tylko ten, kto jest szczęśliwy, że trzeba proces uczenia organizować w dobrych emocjach, ale z drugiej strony mamy uczyć skutecznie, musimy wymagać, kontrolować. Czy da się to wszystko połączyć? Czy możemy uzyskać na tej huśtawce, na której jesteśmy, jakąś równowagę?

Spotkanie rozpoczęło się wykładem Marka Szurawskiego, tłumacza i dziennikarza, szkoleniowca, propagującego metody treningu pamięci, rozwoju osobowości i możliwości umysłowych.
"Wyobraźmy sobie, że wdrapujemy się po zboczu wielkiego wulkanu, następnie zatykamy ten wulkan domem, na dachu którego skacze renifer. Na rogi tego renifera nakładamy porcję lodów i karmimy tymi lodami medytującego lamę. Lamę wkładacie do wielkiej rury kanalizacyjnej..." Brzmi jak nonsens? Niekoniecznie. To skojarzenia między słowami przypisanymi do liczb, inaczej mówiąc "zakładki liczbowe" - jedna z metod skutecznego zapamiętywania zaprezentowana przez prelegenta. Zgodnie z jego wytycznymi, jeżeli chcemy coś zapamiętać "raz, a dobrze" powinniśmy połączyć nową informację z jak najbardziej absurdalnym skojarzeniem. Prezentując własne umiejętności przekonywał, że o sprawnym, szybkim uczeniu się decydują przede wszystkim bujna nieskrępowana wyobraźnia i wspomniana siła naszych skojarzeń.

Podczas konferencji wystąpiła także prof. Marlena Plebańska, jedna z prekursorek polskiej e-edukacji. W swoim wystąpieniu próbowała odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być i co powinien reprezentować nauczyciel XXI w. Według prelegentki nauczyciel XXI w. powinien być osobą otwartą, która czuje świadomość zmiany, potrzebę współpracy, otwartości i rozumienia swoich uczniów ".


Tuż po niej wystąpił Michael Sanderson, założyciel Akademii Mindfulness, który propaguje nauczanie uważności. W swojej prezentacji przedstawił m.in. różnice między trybem "napędzonego działania" i "uważnego bycia" oraz ideę Mindfulness, czyli celowe przenoszenie uwagi na chwilę obecną, z zaciekawieniem i życzliwością na rzeczy takie jakie są.


Dopełnieniem konferencji była możliwość zwiedzenia najstarszej części Liceum- wyjątkowa okazja, by przeżyć niezwykle inspirującą podróż w czasie, poznać historię najstarszej polskiej szkoły, zobaczyć mury pamiętające średniowieczne czasy w nowej odsłonie oraz usłyszeć fascynujące opowieści z dreszczykiem... Elementem zwiedzania były również poszukiwania ukrytego w murach Liceum Ducha Pozytywnego Myślenia, który, zapewni nam energię i motywację do działania na kolejny rok... Dziękujemy Pani Elżbiecie Ciesielskiej - Zając i Pani Małgorzacie Szymczak za wyjątkowo inspirującą podróż.

Meritum